Ustawa hazardowa i zmiany po jej wprowadzeniu

Ustawa hazardowa 2017 budząca kontrowersje weszła w życie. Co więcej, Komisja Europejska umorzyła postępowanie w sprawie polskiej z tego tytułu. Określa to, iż nowa ustawa jest w pełni zgodna z prawem unijnym.

W myśl nowej ustawy, wszelkie podmioty oferujące typowanie zakładów bukmacherskich wzajemnych zmuszony jest do posiadania licencji otrzymywanej od Ministerstwa Finansów. Typowanie zakładów u nielegalnych bukmacherów, wiąże się z czynnościami karnymi.

Legalni czyli kto?

Na polskim rynku bukmacherskim online od wielu lat funkcjonuje kilka pierwszych sposobów zawierania zakładów. Przeważnie, są to więc bukmacherzy stacjonarni, jacy wykonują także działalność w sieci. Do listy legalnie działających firm, zalicza się: Fortunę, STS (Star-Typ Sport), ForBET zakłady bukmacherskie, Totolotka, eToto zakłady bukmacherskie, Milenium zakłady bukmacherskie, LVBet, SuperBet (licencja zdobyta w bieżącym roku).

Mnóstwo podmiotów ogłasza chęć do uzyskania zezwolenia na rynek lokalny. Nieoficjalnie ogłasza się o zainteresowaniu takich firm bukmacherskich jak Expekt, bwin ale też BetClic. Niestety, jednakowoż większość negocjacji związanych z przyznaniem licencji, zostaje szybko utajniona. Dlatego także bardzo ciężko ogłosić na jakim etapie znajdują się starania ale także jakie możliwości na korzystne rozważenie sprawy posiadają te internetowe firmy.

Dlaczego rozgraniczono bukmacherów internetowych?

Podmioty oferujące zakłady sportowe na ziemi polskiej, muszą przekazywać podatek. To oczywista kolej rzeczy, do której wszak nie stosowały się zagraniczne podmioty online. Z tego tytułu, czerpały zyski (mniejsze koszty, większa liczba użytkowników). Uczciwość rynku internetowego naprawia w jakimś stopniu tzw. ustawa hazardowa.

Każdy bukmacher online oferujący zakłady wzajemne, musi regularnie rozliczać się z państwem. Wszyscy bukmacherzy online są według ustawy równi, stąd też wyrównują się również szanse zarobku poszczególnych bukmacherów. Wcześniej, nadzwyczaj często spotykano sytuację, w której zagraniczne firmy (mające siedzibę na Malcie albo Gibraltarze), korzystały z bardzo przyjaznego tam prawa. Z tego tytułu, podawano również wyraźniej korzystne kursy (niższa marża), co przyciągało skutecznie typerów.

Chociaż ustawa nie jest wyjątkowa, można przyznać, iż rozgranicza kwestie formalne, do niedawna pozostające niejasnymi. W niedalekiej przyszłości wniosek powinien zostać nowelizowany, każdy bukmacher przebywający na terytorium Polski, ma obowiązek przestrzegać aktualnie przyjętej regulacji hazardowej.

Przeczytaj również: Czym są kupony bukmacherskie?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *